InoTinklo naujienos Nr. 1

Jei nematote paveiksliukų ar matote iškraipytą vaizdą, prašome spausti čia...


Inovacijų paramos tinklas integruoto mokslo,
studijų ir verslo centruose (slėniuose)

 

Gerbiami skaitytojai,

Jūs gavote pirmąjį inovacijų paramos tinklo „InoTinklas“ elektroninį naujienų biuletenį, kurį numatome Jums pristatyti sekančius 18 mėnesių. Kiekviename naujienlaiškyje pateiksime Jums naujas ir aktualias inovacijų ir technologijų plėtros tendencijas tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje, kalbinsime inovacijų paramos sistemos dalyvius, skelbsime jų nuomones. Taip pat tikimės aktyvaus Jūsų bendradarbiavimo plėtojant diskusijas Jums aktualiais klausimais. Tikimės, kad ši InoTinklo iniciatyva suteiks Jums naujų žinių, o laikas, praleistas skaitant pateikiamą informaciją, bus naudingas.

Sveikiname Jus su artėjančiomis šventėmis. Linkime, kad Šv. Kalėdos būtų šviesios ir viltingos, o Naujieji metai – puikūs ir dosnūs. Lai lydi Jus gražios idėjos, sėkmingi planai, turtingi darbų rezultatai!!!

Tebūnie 2010 naujų darbų ir sėkmingo bendradarbiavimo metai!
InoTinklo partneriai


Sunkmetį įveiksime kartu

Turbūt niekas nesiryžtų ginčytis, kad inovacijos – verslo konkurencingumo pagrindas, nesvarbu, ar tai būtų naujų produktų ir paslaugų kūrimas ir pateikimas rinkai, ar tai būtų gamybinių, vadybinių ar rinkodaros procesų inovacijos. Kiekvienai įmonei inovacinės veiklos plėtojimas ir aktyvinimas suteikia galimybę esminiai atnaujinti gamybos bei paslaugų teikimo priemones bei struktūras, kurti naujus bei tobulinti gaminamus produktus, teikiamas paslaugas, naujai vykdyti rinkodarą ir drauge didinti tarptautinį konkurencingumą.

Tačiau ekonominio sunkmečio išdavoje ženkli dalis inovatyvių ir potencialiai inovatyvių įmonių instinktyviai „atsitraukė“ nuo inovacijų plėtojimo dėl padidėjusios rizikos. Minėtos tendencijos pasėkoje mažėja ne tik inovacijų plėtojimo tempai, bet ir gali būti prarastas ankstesniu laikotarpiu suformuotas įdirbis ir potencialas, to pasekmė - konkurencingumo mažėjimas. Iš kitos pusės, grėsmes galima ir reikia panaudoti ir naujoms galimybėms kurti. Juk sunkmetis – tai laikas, kai sunkius sprendimus nebegalima atidėlioti. Tai turėtų būti „minutės pertraukėlė varžybose“, kai galima ir reikia daryti permainas ir pergalvoti strategiją. Juk „inovacijos nelaukia“.

Akivaizdu, kad inovacijų diegimas nėra paprastas linijinis procesas, kurio metu mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros rezultatai virsta naujais produktais ar procesais. Inovacijos versle yra kompleksinis procesas , sąlygojamas įvairių veiksnių bei subjektų, vykdančių tikslingai susietus mokslinius, technologinius, organizacinius, finansinius ir komercinius žingsnius, kurie veda link konkrečios inovacijos. Tą suvokia dauguma įmonių, tačiau neretai jos susiduria su inovacinių gebėjimų stygiumi ir kitais inovacinę veiklą ribojančiais bei riziką didinančiais veiksniais. Rizika yra visų inovacinių procesų išskirtinis bruožas, kadangi ši veikla yra tikslingai ir strategiškai nukreipta į ateitį (kuri yra pakankamai neapibrėžta), tikintis galimo rezultato ir remiantis tam tikrais kaštais. Kitaip tariant, norint realizuoti inovacijų strategijas maksimaliai panaudojant inovacinį potencialą, rizikos prisiėmimas yra neišvengiama būtinybė.

Kaip rodo pasaulinė praktika, pakankamai veiksminga priemonė inovacijų rizikos mažinimui – inovacijų paramos paslaugos.

Lietuvoje jau pakankamai seniai veikia įvairios inovacijų paramos paslaugas teikiančios organizacijos - inovacijų centrai bei mokslo ir technologijų parkai, kurių paslaugomis kasmet pasinaudoja virš poros tūkstančių verslo subjektų. Minėtų inovacijų paramos organizacijų potencialas yra įvairialypis tiek specializacijos, tiek paslaugų spektro, tiek teritorinės aprėpties prasme. Tačiau iki šiol jos dažnai veikė pavieniui, kartais stokodamos ir reikiamų įmonėms įgūdžių, pernelyg mažai dėmesio skyrė jungtinei veiklai ir jos koordinavimui. 

Lietuvos inovacijų centras, siekdamas konsoliduoti inovacijų paramos organizacijų potencialą, subūrė inovacijų paramos organizacijų tinklą „InoTinklas“, kuris apjungia   "Saulėtekio slėnio", KTU regioninio mokslo parko, Klaipėdos mokslo ir technologijų parko, Visorių informacinių technologijų parko, ŽŪU Žemės ūkio mokslo ir technologijų parko inovacijų paramos paslaugų patirtį ir potencialą.

Paslaugų konsolidavimas praplės paslaugų spektrą bei kokybę, leis realizuoti „vieno langelio“ principą. Tikėtina, kad toms įmonėms, kurios plėtoja ar ketina plėtoti inovacijas „InoTinklo“ teikiamos inovacijų paslaugos sukurs galimybes sėkmingai įveikti sunkmečio pasekmes bei padidinti konkurencingumą inovacijų dėka.

Dr. Kastytis Gečas
Lietuvos inovacijų centro direktorius

Nr. 1,
2009 m. gruodžio mėn.

Turinys

Sunkmetį įveiksime kartu

Mėnesio interviu

Apie inovacijas tigro metais

Intelektinės nuosavybės apsauga

Visorių informacinių technologijų parko plėtra

Verta žinoti

Renginiai

Kvietimai

Mėnesio klausimas

Rekomenduojami skaitiniai

Naudingos nuorodos

Apie InoTinklą

 

 

  

2


Mėnesio interviu

Kodėl verta atsigęžti į inovacijas?

Šį mėnesį kalbiname VšĮ Kauno regioninio inovacijų centro (KRIC), teikiančio įvairias verslo ir inovacijų vadybos konsultacijas, vykdančio šios srities nacionalinius ir tarptautinius projektus direktorę Birutę Velykienę, turinčią 10 metų mokslinio darbo patirtį inovacijų srityje.

Kaip Jūs apibrėžtumėte inovacijas?

Apie inovacijas būtų galima kalbėti labai plačiai, tačiau trumpai: inovacijos – tai naujų žinių taikymas. Lietuvai nereikėtų kalbėti vien tik apie aukštąsias technologijas ir siekti super produktų, o bandyti atnaujinti jau rinkoje esančius produktus bei spręsti įmonės problemas panaudojant naujausias žinias.

 

Tarpininkų tarp mokslo ir verslo užduotis - padidinti verslo ir mokslo susikalbėjimą. Dažniausiai mokslas ir verslas spręsdamas savo kasdienines problemas neturi laiko naujų žinių paieškai, strateginių sprendimų priėmimui ir pan., todėl mūsų konsultantai padeda pamatyti „opias“ verslo vietas ir rasti tinkamą „gydytoją“.


Kodėl svarbu inovacijos versle?
Daug kalbame apie aukštas ir vidutiniškai aukštas technologijas, bet šis verslas sudaro tik 5% šalies bendro vidaus produkto. Šiandien reikėtų atsigręžti į pakankamai gerai išplėtotas verslo sritis ir siekti, kad inovacijų diegimas pramonės sektoriuose padėtų taupyti žaliavas, optimizuotų gamybos procesus ir kurtų naujus produktus.

Ko reikia, kad verslas kreiptųsi į mokslininkus ir glaudžiau bendradarbiautų?
Norint, kad verslas kreiptųsi į mokslininkus reikia verslui tinkamai pristatyti mokslinę kompetenciją. Būtina akcentuoti tas mokslines sritis, kuriose Lietuvos mokslininkai turi reikiamas kompetencijas ir žinias. Verslas turi aktyviau kreiptis į mokslininkus su savo verslo problemomis, nes tik esant dialogui galima rasti sprendimą.

Kaip šią, dialogo tarp m okslo ir verslo, problemą padeda spręsti Jūsų vadovaujamas inovacijų centras?
Šiuo metu Kauno regioninis inovacijų centras projekte EŽIS (pagal „Inogeb-LT 1“ priemonę) yra atsakingas už mokslinės kompetencijos duomenų bazės parengimą. Ši duomenų bazė bus integruota į projekto portalą ir duomenimis galės pasinaudoti esami ir būsimi verslininkai. Minėtoje duomenų bazėje informacija bus pateikta pagal atskiras mokslo sritis. Siekiama, kad verslininkui būtų kuo lengviau surasti jo verslo problemų sprendimui ar verslo plėtrai reikalingas žinias. Taip pat siekiama suvienodinti verslo ir mokslo žinių lygį, nes šioje duomenų bazėje mokslinė kompetencija bus pateikiama mokslui ir verslui suprantama kalba.

Kam reikalingas toks tarpininkas kaip KRIC?
Tarpininkų tarp mokslo ir verslo užduotis - padidinti verslo ir mokslo susikalbėjimą. Dažniausiai mokslas ir versl as spręsdamas savo kasdienines problemas neturi laiko naujų žinių paieškai, strateginių sprendimų priėmimui ir pan., todėl mūsų konsultantai padeda pamatyti „opias“ verslo vietas ir rasti tinkamą „gydytoją“.
Informacijos gausos ir didelio tempo pasekoje sunku rasti tai, ko reikia, tačiau dažnai pakanka tiesiog žinoti kas ir kur padėta ir nebūtina gaišti laiko paieškoms, o kiekvienam dirbti savo darbą. Verslininkui pakanka žinoti problemas, mokslinkui gilinti savo srities žinias, o konsultantui žinoti ką gali mokslininkas ir ko nežino verslininkas.

Dėkojame už pokalbį.
Kalbino J.Šarkienė

 

Verta žinoti

Pirmą kartą Lietuvoje organizuotose tarptautinėse robotų kovose triumfavo klaipėdiečiai.

Š.m. spalio 10 d. Klaipėdos mokslo ir technologijų parke vykusiose Baltic Robot Sumo Cup varžybose buvo varžomasi keturiose kategorijose, dėl stipriausiojo titulo varžėsi 60 robotų.
Video
Daugiau

Apdovanoti nacionalinio konkurso „Inovacijų prizas 2009" nugalėtojai

Gruodžio 18 dieną iškilmingai apdovanoti jau penktą kartą organizuoto nacionalinio konkurso „Inovacijų prizas 2009" nugalėtojai.

Kategorijose „Inovatyvi įmonė" ir „Inovatyvus produktas" apdovanota po 6 įmones. „Inovatyvaus jaunojo verslininko" kategorijoje geriausiais pripažinti: Algirdas Unguvaitis, UAB „Jumsoft", Antanas Lukaševičius, UAB „Elektros zona". „Inovacijų šauklio" kategorijoje apdovanojimai suteikti: „Verslo žinioms", „Šiauliams plius", bei mokslo populiarinimo festivalio portalui mokslofestivalis.eu.

Daugiau informacijos apie konkursą ir nugalėtojus: www.inovacijuprizas.lt

Apie inovacijas Tigro metais

Metų sandūra leidžia nauju kampu žvilgtelti, ką naujo naujovių propaguotojams žada Naujieji metai. Artėja Baltojo metalinio tigro metai - netikėtų situacijų ir neįprastų veiksmų sėkmės metai. Astrologų prognozės atkreipia dėmesį, kad siekiant efektyviai  diegti naujoves Tigro metais, tikslinga vadovautis šiomis mintimis.

Kuo paprasčiau...
Tigro metais apie inovacijas tikslinga kalbėti kuo paprasčiau. Kita vertus, pati inovacijos sąvoka yra paprasta ir intuityviai suprantama: inovacijos – tai naudinga naujovė. Sveika nuovoka šnibžda, jog inovacijų moksliškumas atbaido daugelį potencialių klient . Taip pat tikslinga konkrečiai kalbėti ir apie naujovių naudą. Inovacija – tai gebėjimas pasiūlyti naujų būdų plėtoti veiklą.


Pamokanti istorija... apie kamanę
Tigro metais sutiksime žmonių, kurie nepaisydami taisyklių diegs naujoves ir sėkmingai plėtos savo veiklą (verslą). Kitais žodžiais tariant, 2010 metais, kaip ir ankstesniaisiais... kamanės rinks medų, nors pagal aerodinaminius dėsnius jos negali skraidyti.


Inovacijos – tai apie žmones
Naujoves kuria žmonės, sužlugdo taip pat žmonės. 70 proc. inovacijų neįgyvendinama dėl sumanytojų kaltės, 20 proc. – dėl rinkos pokyčių ir tik 10 proc. – dėl technologinių priežasčių.
Apčiuopiamų laimėjimų plėtodami inovacijas pasieks tie, kurie 2010 metais daugiau dėmesio skirs žmonėms. Nuo seno žinoma, kad žmonės yra visų daiktų matas.


Sunkmetis - palankiausias inovacijų diegimo metas
Gyvenimiška patirtis skatina manyti, jog dažniausiai naujovių ieškoti priverčia  sukrėtimai. Geriausia paskata ieškoti naujų sprendimų – tai poreikis ieškoti nepanaudotų plėtros galimybių. „Gerais laikais“ neįtikimi sprendimai dažnai atrodo netinkami, nes jų paprasčiausiai neprireikia. Kai „neįmanoma“ tampa būtinybe, tada lengviau suvokti, jog naujovės tai ne lemtis, bet iššūkis, kurį privalu išbandyti. Tigro metais laimės tik drąsiausi.

Pirmojo žingsnio svarba
Sėkmę dažnai ir labiausiai lemia pirmasis žingsnis. Todėl svarbu jį teisingai pasirinkti ir dar svarbiau – iš karto žengti, o ne atidėti vėlesniam laikui. Tigro metais taps akivaizdi dar viena tiesa: kai kelias yra, juo galima eiti ir kelią įveikia tik einantysis. Sėkmę 2010 metais lems TIKĖJIMAS.

 

  

3

 

Intelektinės nuosavybės apsauga

InoTinklo nario – VšĮ „Saulėtekio slenis“ – teisininkė Gailė Sakalaitė dalyvavo LR Švietimo ir mokslo ministerijos sukurtoje darbo grupėje, rengusioje rekomendacijas Lietuvos mokslo ir studijų institucijoms dėl teisių, atsirandančių iš intelektinės veiklos rezultatų (toliau – Rekomendacijos). 2009 m. gruodžio mėn. 01 d. LR Švietimo ir mokslo ministro įsakymu  “Dėl  Rekomendacijų Lietuvos mokslo ir studijų institucijoms dėl teisių, atsirandančių iš intelektinės veiklos rezultatų tvirtinimo” šis dokumentas buvo patvirtintas, o 2009 m. gruodžio mėn. 09 d įsigaliojo.

Rekomendacijų  tikslas – būti konsultacinio pobūdžio vadovu, nustatančiu Lietuvos mokslo ir studijų institucijoms gaires teisių, atsirandančių iš intelektinės veiklos rezultatų, valdymo, naudojimo ir disponavimo klausimais. Šis dokumentas įpareigoja mokslo ir studijų institucijas aktyviai veikti pertvarkant ar naujai sukuriant tvarką, kuria vadovaujantis bus kuriama, saugoma, komercinama intelektinė nuosavybė (toliau – IN), taip pat liepia iš anksto nustatyti ir viešinti sąlygas, kuriomis bendradarbiaujama su verslu. Rekomendacijose identifikuojami svarbiausi aspektai, kurie turės būti mokslo ir studijų  institucijų reglamentuojami kuriant vientisą IN valdymo strategiją:

 • IN teisių paskirstymas tarp mokslo ir studijų institucijos, jos darbuotojų bei kitų MTEP veikloje dalyvaujančių subjektų;
 • IN teisių apsaugos įgijimo, priežiūros ir gynimo tvarka;
 • IN identifikavimo, atskleidimo mokslo ir studijų institucijai ir įvertinimo procedūros;
 • taikytini IN teisių komercinimo būdai;
 • pelno, gaunamo iš intelektinės veiklos ir jos rezultatų komercinimo, paskirstymas;
 • atlyginimo kūrėjui dydžius ir mokėjimo sąlygos;
 • intelektinės veiklos rezultatų sklaida;
 • interesų konfliktų tarp kūrėjų ir mokslo ir studijų institucijos sprendimų galimybės;
 • mokslo ir studijų institucijų darbuotojų bei studentų informavimas ir mokymas apie IN;
 • patentinio švarumo (grynumo) tyrimų metodikos mokslo ir studijų institucijoje įdiegimas;
 • mokslo ir studijų institucijų darbuotojų ir studentų skatinimo mechanizmai.

Visi šie klausimai turės būti reguliuojami vidinių institucijos dokumentų pagalba, siekiant įgyvendinti svarbiausią tikslą: veiksmingai valdyti ir naudoti intelektinės veiklos rezultatus, tuo pačiu išlaikant viešąją mokslo ir studijų institucijos misiją skleisti intelektinės veiklos rezultatus mokymo ir mokslo tikslais.

Šios Rekomendacijos – tai pirmasis žingsnis reformuojant mosklo ir studijų institucijose egzistuojančią intelektinės veiklos rezultatų valdymo sistemą tinkamo IN nuosavybės valdymo, naudojimo, disponavimo link. Dokumentas ateityje dar bus  tobulinamas ir atnaujinamas atsižvelgiant į Ministerijos, mokslo ir studijų bei kitų institucijų, veikiančių IN srityje, siūlymus. 

Renginiai

 

Paskubėkite: nemokama registracija į Pasaulinį mobiliųjų technologijų kongresą „Mobile World Congress“ baigiasi gruodžio 25d.

 

 

2010 metų vasario 15-18 d. Pasaulinio kongreso metu Lietuvos inovacijų centras kartu su partneriais organizuoja partnerystės renginį, kuriuo siekiama įmonėms, tyrimų institutams padėti rasti partnerius Europoje tobulinant, realizuojant mobiliųjų technologijų galimybes.

 

Prieš metus įvykusiame reginyje dalyvavo daugiau kaip 500 įmonių iš 22 šalių, kurios renginio metu išreiškė daugiau kaip 600 technologinių sprendinių poreikių bei pasiūlymų.

 

Dalyvavimas partnerystės renginyje – nemokamas. Visiems partnerystės renginio dalyviams suteikiamas nemokamas viso kongreso bilietas, kurio standartinė kaina 200 eurų.

 

Registracija iki 2009 m. gruodžio 25 dienos: http://www.paramaverslui.eu /go.php/lit/registracija/4

Apie partnerystės renginį:
www.mobile.b2bmatchmaking.com

Apie kongresą: www.mobileworldcongress.com.

 

Kvietimai


Žemiau rasite nuorodas į su inovacijų ir technologijų plėtra susijusias konferencijas ir jų grafikus.

 

Konferencija The Dynamics of Innovation

 

  

4

 

Mėnesio klausimas


Šioje rubrikoje kiekvieną kartą užduosime Jums ir mums aktualų klausimą, į kurį galite atsakyti el.paštu. 

Šiandien klausiame:


Kokią rubriką dar norėtumėte matyti InoTinklo naujienalškyje?

Atsakymus ir pasiūlymus siųskite adresu inotinklas@ktc.lt

 

Visorių informacinių technologijų parko plėtra

2009 m. VšĮ Visorių informacinių technologijų parkas (VITP) inicijavo valstybinės svarbos statuso suteikimo procedūras aukštųjų technologijų verslo plėtros projektams Integruoto mokslo, studijų ir verslo centre (slėnyje) „Santara“. 2009 m. rugsėjo 9 d. nutarimu Nr. 1038 Lietuvos Respublikos Vyriausybė pripažino Integruoto mokslo, studijų ir verslo centro (slėnio) „Santara“ plėtros programos projektų grupę valstybei svarbiu ekonominiu projektu. Slėnio teritorijoje besikuriančioms įmonėms bus sudarytos palankios sąlygos investuoti į technologijas ir infrastruktūrą. VITP pasirašė investicines sutartis su UAB Biotechnologinės farmacijos centru „Biotechpharma“, UAB „BOD GROUP“ ir UAB „Viltechmeda“ (Moog Inc., Medical Devices Group) dėl šių įmonių investicijų ir aukštųjų technologijų ve rslo klasterio, kuriame dalyvaus ir kitos IRT įmonės, steigimo. Verslo subjektai per 3-5 m. į jų veiklai reikalingą infrastruktūrą ir įrangą investuos apie 160 mln. Lt., neskaitant investicijų į tiriamąsias veiklas, mokymus ir eksporto rinkų plėtrą. Šios įmonės bendradarbiauja su Lietuvos mokslinių tyrimų ir studijų institucijomis kuriant naujus produktus ir paslaugas. Įmonės didžiąją dalį savo produkcijos eksportuoja. VITP sudarys sąlygas investicijoms įrengdamas būtinus inžinerinius tinklus ir susisiekimo komunikacijas. Parkas taip pat planuoja įrengti verslo inkubatorių ir technologijų centrą programinės įrangos ir IT paslaugų įmonėms.

VITP tikisi, kad ir kituose Lietuvos Integruoto mokslo, studijų ir verslo centruose (slėniuose) bus galima pasinaudoti Visoriuose išbandyta privačių investicijų pritraukimo praktika.

 

 

 

 

Rekomenduojami skaitiniai


Šioje rubrikoje pateiksime literatūros šaltinius ir naujų knygų inovacijų ir technologijų skatinimo tematika su trumpa santrauka


Šį mėnesį rekomenduojame:

 

Berman, Bruce. Kaip uždirbti iš inovacijų?, Apostrofa, 2008

Knygoje savo patirtimi dalijasi 10 geriausių ir labiausiai patyrusių patentų specialistų amerikiečių. Papasakoti savo istorijas juos įtikino ir priprašė taip pat puikus intelektinės nuosavybės, inovacijų bei patentų specialistas, kelių knygų autorius Bruce'as Bermanas. Iki šiol nėra kito leidinio, kuriame apie inovacijas būtų kalbama taip ryžtingai, įžvalgiai, iš asmeninės patirties ir vartojant praktinę verslo kalbą

 

 

Naudingos nuorodos


Šioje rubrikoje pateiksime internetinių šaltinių adresus inovacijų ir technologijų skatinimo tematika su trumpa santrauka


Šį mėnesį rekomenduojame:

 

Šiuo adresu galite rasti naujausias Europos Komisijos Įmonių ir pramonės generalinio direktorato atliktas su inovacijomis susijusių ekonomikos sektorių apžvalgas ir studijas.


Gerbiame Jūsų privatumą ir laiką, tad atsiprašome, jei tokio pobūdžio informacija Jūsų nedomina. Jei nepageidaujate ateityje gauti InoTinklo naujienlaiškio, prašome atsiųsti žinutę su žodžiu „Nesiųsti“ adresu inotinklas@ktc.ltInovacijų paramos tinklas integruoto mokslo,
studijų ir verslo centruose (slėniuose)

Nariai:

 

 

Remia Lietuvos Respublika.
Iš dalies finansuoja Europos Sąjunga