Balandžio 20 d.

Baltijos šalių pramonė bendradarbiauja su CERN laboratorija

2022-09-20 13:58 Dalintis:

Nuo pat 2018-ųjų metų, kai Lietuva buvo priimta į CERN organizacijos asocijuotų narių gretas, šalies pramonės įmonės sėkmingai prisideda prie didžiausios pasaulyje dalelių fizikos laboratorijos plėtros. Požeminiuose tuneliuose ir didžiuliuose angaruose galima pastebėti Lietuvoje sukurtus ir pagamintus lazerius, maršrutizatorius, radiacijos skydus.  

Lietuvos pramonės ryšius su CERN koordinuoja Lietuvos inovacijų centras, o tai šalies įmonėms sukuria palankias sąlygas dirbti su šia laboratorija. Narystės susitarimu Lietuva yra įsipareigojusi vystyti konkurencingą pramonę, kuri būtų pajėgi dalyvauti CERN pirkimuose, laimėti kontraktus ir plėtoti infrastruktūrą. 

Stiprinama Lietuvos narystė organizacijoje 

Sklandus abiejų pusių bendradarbiavimas sistemingai skatinamas ir toliau, šį kartą suorganizavus verslo misiją į CERN. Lietuvos inovacijų centras, kartu su kolegomis iš Estijos ir Latvijos, rugsėjo 12-13 dienomis apsilankė CERN būstinėje Šveicarijoje, Ženevos miesto pašonėje. Iš viso 16 Baltijos šalių įmonių keliavo susitikti su laboratorijos specialistais, susipažinti su inovatyviomis technologijomis ir jų taikymu pramonėje. 

„Lietuvos įmonės turi ypatingą galimybę bendradarbiauti su didžiausia pasaulyje dalelių fizikos laboratorija, prisidėti prie jos plėtros bei pristatyti lietuviškus aukštųjų technologijų produktus CERN bendruomenei. Siekiant ir toliau sėkmingai konkuruoti su rinkos lyderiais, svarbu palaikyti artimus partnerystės ryšius, todėl nusprendėme organizuoti bendrą Baltijos šalių įmonių vizitą į CERN būstinę”, – teigia Lietuvos inovacijų centro konsultantas dr. Adomas Jelinskas.

Renginyje dalyvavo lietuviškos įmonės „Esemda“, „Light Conversion“, „Rokvelas“, „Sargasas“ ir „Teltonika Networks“, kurias vizito metu pasveikino Lietuvos nuolatinė atstovybė Ženevoje. Įmonių atstovai pamatė pirmąjį CERN dalelių greitintuvą – sinchrociklotroną, taip pat aplankė mechanikos ir elektronikos dirbtuves bei didžiausią pasaulyje duomenų centrą, naudojamą akademiniams tikslams. 

CERN laboratorijos inžinieriai, technikai ir pirkimų atstovai asmeniškai susitiko su Baltijos šalių įmonėmis ir kartu aptarė laboratorijos plėtros projektus, kuriuose įmonės gali prisidėti savo kompetencijomis ir gamybiniais pajėgumais.

Galimybės Lietuvos pramonei 

Kiekvienais metais lietuviškos aukštųjų technologijų produkcijos yra parduodama už 100-300 tūkst. eurų, tačiau tokia pardavimų riba nustatyta asocijuotos narystės taisyklėse, kitaip tariant, fiziniai įmonių pajėgumai tam įtakos nedaro. Jeigu Lietuva taptų tikrąja organizacijos nare, o tai galėtų įvykti jau po maždaug penkerių metų, pardavimų ribų nebeliktų ir šie galėtų viršyti Lietuvos mokamą narystės mokestį.  

Lietuvos pramonės įmonės, bendradarbiaujančios su CERN, kartu sudaro 145 mln. eurų metinę apyvartą. Tai yra aukštųjų technologijų įmonės, kurios gali konkuruoti su kitais Europos verslais CERN viešuosiuose konkursuose. Milano universiteto vykdytame pramonės tyrime nustatyta, kad CERN verslo partneriai yra konkurencingesni ir inovatyvesni vien dėl bendradarbiavimo su šia organizacija, įgyvendinant aukšto lygio projektus. 

Taigi, šiuo metu užmegzti partnerystės ryšiai, bendradarbiavimas ir įdirbis yra būtini, siekiant stiprinti Lietuvos įmonių vaidmenį CERN organizacijoje. Tikimasi, kad įvykusi Baltijos šalių verslo misija į CERN sudarys palankias sąlygas ateityje vykdyti bendrus MTEPI ir laboratorijos plėtros projektus, taip pat komercializuoti CERN sukurtas technologijas, Lietuvoje kuriant inovatyvius produktus ir procesus. 

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras



Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location