Balandžio 19 d.

Dronai – ateities kelių infrastruktūros stebėtojai?

2022-12-15 09:55 Dalintis:

Ar dažnai važiuojant automobiliu arba kita transporto priemone pastebite tam tikras kelio kliūtis, tokias kaip besimėtančios automobilių detalės ar šaltuoju sezono metu pašalusi kelio danga?  

Jei į klausimą atsakėte teigiamai, tokiose situacijose tikriausiai dar ir susimąstote, kas atsakingas už informacijos apie tokias kliūtis perdavimą kelių infrastruktūros prižiūrėtojams. Laimei, gyvename inovatyvių technologijų klestėjimo metu, todėl panašūs darbai greitai nebereikalaus tradicinių stebėsenos būdų.   

Dronai – taupus ir aplinkai draugiškas sprendimas 

Apie viską iš pradžių. Bepiločius orlaivius, dar kitaip vadinamus dronus, kurianti novatoriška įmonė UAB „AeroDiagnostika“ savo veikla ženkliai prisideda prie didelio našumo patikrų, užtikrinančių kokybišką duomenų perdavimą. Toks sprendimas leidžia ne tik sutaupyti žmogiškųjų išteklių, tačiau taip pat patirti palyginus mažai sąnaudų, todėl šis būdas yra tvarus, efektyvus ir pelningas.  

Įmonė UAB „AeroDiagnostika“, veiklą vykdanti THRUST® – Intelligent UAV systems prekiniu ženklu, jau veikia energetikos, žemės ūkio, miškininkystės bei aplinkosaugos srityse, o prieš metus savo paslaugas papildė dar viena sritimi – sėkmingai pademonstravo sistemos prototipą, skirtą kelių infrastruktūros inspekcijoms. Sistemą sudaro bepilotis orlaivis bei dirbtiniu intelektu paremta programinė įranga, analizuojanti dronų surinktus duomenis ir identifikuojanti defektus ar pavojingus objektus. 

Sprendimas pasinaudoti tarptautine finansavimo priemone 

Nenuostabu, jog bet koks naujo sprendimo įgyvendinimas reikalauja finansinių išteklių. Kadangi THRUST jau turėjo patirties dalyvaujant tarptautinėse iniciatyvose, siekdama finansuoti naujo produkto įvedimą į rinką, įmonė vėl nusprendė rinktis šį kelią. Kaip ir praėjusį kartą, tikslą pasiekti jiems padėjo Lietuvos inovacijų centras.   

„Praėjusių metų birželį ieškojome bent vieno potencialaus partnerio, tačiau LIC ekspertas Alfredas Šostko mūsų lūkesčius pranoko. Pasitelkęs platų Enterprise Europe Network pažinčių ratą, jis mums surado ne vieną partnerį, o net visą konsorciumą” – prisimena THRUST Verslo plėtros vadovas Gintautas Nedzveckas.    

Ko reikia sėkmingai paraiškai? 

Šį kartą THRUST nusprendė pasinaudoti tarptautine finansavimo priemone Robotics for Infrastructure and Maintenance (RIMA), skatinančia kurti robotines sistemas infrastruktūros inspekcijoms ir priežiūrai. „Su projekto partneriais AB Kelių priežiūra ir UAB Agmis sudarėme stiprų konsorciumą – mes, dronų sistemų kūrėjai, gamintojai ir pilotai, Agmis, dirbtinio intelekto sprendimų kūrėjai, ir Kelių Priežiūra, galutinis sistemos naudotojas, kasdien prižiūrintis 21 tūkstantį kilometrų svarbiausių Lietuvos kelių.  

Visgi, iš patirties žinome, kad vien stipraus konsorciumo neužtenka, todėl paraiškos rengimo metu konsultavomės su LIC ekspertu Ignu Šlapkausku. Su Ignu esame dirbę anksčiau, tik priešingose rolėse – aš, kaip konsultantas, o jis, kaip klientas. Pamenu, kokį įspūdį paliko Igno analitinis požiūris į verslo problemas, todėl sužinoję, kad jis dirba LIC komandoje, iškart pasitelkėme jo pagalbą” – pasakoja Gintautas.   

Viskas įvyko prieš apytiksliai metus, teikta paraiška laimėjo ir gavo 150 tūkst. eurų vertės finansavimą, o projekto įgyvendinimo laikotarpis jau beveik pasibaigė. Sėkmingas pasinaudojimas tarptautine finansavimo priemone leido pademonstruoti inovatyvios sistemos prototipą, kuris vieną dieną ženkliai prisidės prie didesnio vairuotojų saugumo keliuose, darbuotojų laiko sutaupymo bei mažesnių CO2 emisijų. Ši sėkmės istorija įrodo, jog dalyvavimu tarptautinėse iniciatyvose „užsikrečiama” – vieną kartą išbandžius, visas procesas tampa žymiai aiškesnis, todėl praktika kartojama dažniau.   

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras 

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location