Kovo 29 d.

Gamybos modernizacija – Danijos pamokos ir žmogui saugūs robotai

2019-11-19 10:50 Dalintis:

Pasaulį užkariaujanti ketvirtoji pramonės revoliucija atneša sparčiai plintančias gamybos automatizavimo sistemų, robotų bei pažangiausių skaitmeninių technologijų tendencijas. Tačiau žengti koja kojon su jomis nėra taip paprasta – įmonės, ypač mažosios, dažnai susiduria su išteklių, pasirengimo ar žinių trūkumu. Be to, niekur nedingsta ir šimtmetį kamuojantis nerimas, kad žmonių darbo vietas užims nesaugūs dirbtiniai aparatai. Tačiau, kaip ir kiekvienoje situacijoje – sprendimai egzistuoja ir čia, o jų pavyzdžių šį kartą ieškota Danijoje.

Siekdami remti įmones skaitmeninimo procese specialistai iš Baltijos jūros regiono šalių susibūrė į bendrą tarptautinę iniciatyvą INforM. Inciatyvai įsibėgėjant, Odensėje (Danija) susitikę partneriai, tarp jų ir Lietuvos inovacijų centro ekspertai, aptarę savo šalyse matomas tendencijas bei iššūkius, susipažino su Danijoje veikiančiais aktualiais inovacijų paramos ir pramonės robotizacijos pavyzdžiais.

Vienas iš jų – „Odense Robotics“ tinklas, skatinantis inovacijas ir augimą robotikos bei automatizacijos srityje. Savivaldybių remiamas tinklas jungia verslą, žmones, mokslinius tyrimus bei švietimą, taip pat plėtoja politikos priemones ir brandina klasterį. Tinklas kviečia startuolius vystyti savo idėjas bei pasinaudoti jų teikiamomis patalpomis, įranga, inžinierių ir kitų ekspertų konsultacijomis bei įgyti projekto vystymui reikalingų kompetencijų. Taip pat siūloma pagalba ieškant finansavimo bei produkto pritaikymo rinkai galimybių. Tinklo veiklos rezultatai stulbinantys – visi jame plėtojami startuoliai yra pelningi. Tačiau norint pasinaudoti tinklo potencialu reikia gerokai pasistengti – skelbiamame konkurse patvirtinamos tik pačios geriausios idėjos.

Antrasis gerosios praktikos pavyzdys – įmonė „Nordbo robotics“, kurianti programinę įrangą robotams bei vystanti dirbtinį intelektą. Įmonė veikia konkrečių poreikių įgyvendinimo principu – klientų užsakymu ieško tam tikrų procesų automatizavimo sprendimų. Nors joje dirba tik 20 žmonių, danams artimos tarpsektorinio bendradarbiavimo tradicijos leidžia efektyviai įgyvendinti reikiamų žaliavų tiekimą. Įmonės specialistų teigimu, pramonės robotizacijos ateitis priklauso prieš kelerius metus pristatytiems kolaboruojantiems robotams („kobotams“), kurie geba saugiai dirbti su žmogumi bei mokintis iš jo atliekamų veiksmų ir praktikų. „Kobotai“ būdami šalia besidarbuojančių žmonių gali palengvinti jų veiklą bei padidinti našumą, išvaduojant komandą nuo monotoniškų ar labiausiai varginančių darbų atlikimo. „Nordbo robotics“ atstovų teigimu, Europa, ypatingai Danija, daro didžiausią pažangą pasaulyje kuriant šiuos robotus. Visgi, nepaisant sparčios technologinės pažangos, robotizuojant pramonę svarbiausią vaidmenį atliko ir atliks žmogus.

Lietuvos inovacijų centras yra tarptautinio konsorciumo INforM (angl. Innovation Framework for Challenge Oriented Intelligent Manufacturing) narys. Konsorciumo tikslas – kurti tarpsektorinę integruotą inovacijų rėmimo skaitmeninę sistemą mažoms ir vidutinėms mechatronikos ir mašinų gamybos įmonėms, siekiant remti jas skaitmeninio transformavimo procese. Konsorciumas veikia pagal Interreg Baltijos jūros regiono programą, jo veiklos finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location