Kovo 29 d.

Gerosios Latvijos ir Slovėnijos sveikatinimo praktikos – pasisemti idėjų gali ir Lietuva

2021-05-07 15:00 Dalintis:

Europos visuomenes vis sparčiau veikiant senėjimo procesams, žmonėms kasdien patiriant vis daugiau streso ir nerimo, auga poreikis sveikatingumo ir sveikatinimo paslaugoms. Didėjant šios srities paslaugų paklausai, InnovaSPA projekte dalyvaujančios šalys dalinasi gerosiomis praktikomis, kurias taikydamos siekia sukurti aukščiausios kokybės bei inovacijomis grįstas reabilitacijos bei terminių paslaugų galimybes.  

Balandžio 28 d. vykusio virtualaus vizito Latvijoje metu, šalies atstovai pristatė tiek šalyje galiojančią reabilitacijos paslaugų reguliacinę sistemą, keliamus tikslus, tiek ir gerąsias praktikas. Kalbėdami apie Latvijos turizmo strategiją, šalies atstovai pabrėžė, jog sveikatos turizmas patenka tarp keturių kertinių turizmo strategijos krypčių greta kultūrinio, gamtos ir verslo turizmo. Didelį vaidmenį pritraukiant turistus vaidina ir Rygos oro uostas, kuris yra didžiausias Baltijos šalyse.

„Dalintis patirtimi su Latvija - ypač vertinga, nes galime aiškiai lyginti Lietuvoje taikomus metodus su kaimyninės, panašaus dydžio, gamtos išteklių ir istorinės patirties šalies strategijomis, o taip pat pasisemti idėjų, kurias tikrai galime pritaikyti ir mūsų sveikatingumo ir sveikatinimo sektoriuose. Įdomus pavyzdys - latvių sukurtos natūralios kosmetikos, kurios gamyboje naudojamas gydomasis purvas, prekinis ženklas. Latviai naudodami vietinį prekės ženklą kuria SPA patirties autentiškumo jausmą, o Lietuvoje tuo tarpu analogiško kosmetikos prekės ženklo neturime” - teigia Justė Rakštytė-Hoimian, Lietuvos inovacijų centro (LIC) projektų vadovė.

„Įkvepia latvių įgyvendinamas bendrystės su gamta projektas, kuris susideda iš dviejų lygiaverčių dalių: viena vertus suteikiama galimybė ne tik daryti gerus darbus gamtai: švarinti upes, miškus, kitas vaizdingas šalies teritorijas, kita vertus skatinama dalyvauti sveikatos ekspertų konsultacijose bei kituose sveikatingumo užsiėmimuose. Organizuojant tokias akcijas atsiveria galimybių langas kalbėti ne tik apie fizinę, bet ir apie psichinę sveikatą, jos gerinimą. Tai šiuolaikiniam žmogui ypatingai svarbu” – vieną iš pristatytų projektų išskyrė LIC projektų vadovė.

Netrukus po vizito Latvijoje, gegužės 5 d., virtualia kelione projekto nariai aplankė Slovėniją. Šios centrinės Europos šalies atstovai ne tik pristatė nacionalinį ir regioninį terminio vandens naudojimo sveikatingumo ir sveikatinimo tikslams kontekstą, bet taip pat daug dėmesio skyrė šalies vykdomoms sveikatingumo iniciatyvoms, orientuotoms į prevencines priemones psichinės sveikatos, pozityvaus požiūrio į save, taisyklingų mitybos įpročių ugdymo srityse.

„Slovėnija pagrindinį dėmesį sveikatos turizmo strategijoje skiria aktyvaus ir SPA turizmo sritims. Ši šalis gali didžiuotis giliomis termalizmo tradicijomis – čia vartojamas išskirtinis gydomasis mineralinis vanduo, turintis daugiausia magnio pasaulyje. Orientacija į veiklas lauke, atvirose erdvėse natūraliai kreipia Slovėnijos sveikatos turizmo kryptį link žalumo ir tvarumo temų, todėl didelis dėmesys skiriamas mažos apimties – boutique – turizmui, gamtos saugojimui ir mėgavimuisi ja. Siekiant įgyvendinti tvarumo principą turizmo politikoje, Slovėnija yra sukūrusi konkretų įrankį – sertifikavimo programą, kuri yra plačiai naudojama šalyje ir šiuo metu jau turi 140 sertifikuotų narių. 

Žinoma, neišvengta ir aktualijų aptarimo bei SPA sektoriaus reakcijų į Covid-19 krizę, juk mažiausiai, ko trokšta lankytojai, vykdami atlikti sveikatingumo paslaugų - tai patekti į koronaviruso židinį. Slovėnija šioje srityje dalinosi SPA asociacijos įdirbiu, siekiant užtikrinti saugų paslaugų teikimą sanatorijose. Bendradarbiaujant su visais asociacijos nariais buvo parengti griežti paslaugų teikimo standartai, kurie leido užtikrinti saugumą tiek personalui, tiek klientams” - susitikimo akcentus reflektavo J. Rakštytė-Hoimian. 

Lietuvos inovacijų centras priklauso tarptautiniam konsorciumui InnovaSPA, siekiančiam parodyti, kad inovatyvių sprendimų diegimas gydymo, reabilitacijos bei terminių paslaugų sektoriuose efektyvina sveikatos apsaugą ir prisideda prie senėjančios visuomenės iššūkių sprendimo. Konsorciumas skatina naujų sveikai gyvensenai skirtų inovatyvių produktų kūrimą ir diegimą rinkoje bei tarpregioninį mokymąsi ir keitimąsi žiniomis. Konsorciumo veiklos vykdomos pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą Interreg Europe ir finansuojamos Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Daugiau apie InnovaSPA galite sužinoti Lietuvos inovacijų centro puslapyje .

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location