Balandžio 18 d.

Lietuvių sukurta sistema virusus naikina pasitelkdama ozoną

2020-12-03 16:55 Dalintis:

Kasdien su įvairaus pobūdžio tarša savo aplinkoje susiduriantys žmonės vis labiau vertina galimybę išvalyti vandenį, orą, gyvenamąsias ar darbo patalpas. Šis klausimas toks pat aktualus ir pramonės sektoriaus atstovams, kurie nuolat ieško būdų, kaip sumažinti ar pašalinti neigiamus veiklos padarinius.

Anot Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) vadovo Ginto Kimčio, tai, kad kartelė aplinkos švarai keliama vis aukščiau, rodo didėjančią visuomenės brandą ir suvokimą apie realius žmogaus ūkinės veiklos padarinius mus supančiai aplinkai: „Nemažai dalykų, susijusių su aplinkos tarša, pramonės įmonės prieš kelis dešimtmečius galėjo sau leisti tiesiog ignoruoti. Dabar tai būtų sunkiai įsivaizduojama“.

Jis pridūrė bei pasidžiaugė, kad mokslas ir verslas ieško vis išmanesnių sprendimų ir jau gali pasiūlyti rinkai progresyvių naujovių. Be to, džiugu, kad nemažai su aplinkosauga susijusių inovacijų gimsta Lietuvos įmonių laboratorijose ir aukštųjų mokyklų tyrimų centruose.

Viena tokių – inovatyvi įmonė UAB „AIRPLUS1 Lituanica“,  kuri dirba su oro ir vandens valymu ozonu bei kombinuotomis sistemomis ir šiuo metu aktyviai plečia savo veiklą įvairiose pasaulio šalyse. Lietuvos Respublikos valstybiniame patentų biure įmonė yra registravusi dezinfekcijos sistemos patentą ozonu ir hidroksilo radikalais.

Sukūrė naują sistemą

„AIRPLUS1 Lituanica“ vadovas Vaidotas Girdvainis teigė, kad šiuo metu itin aktyviai dirbama prie  virusų naikinimo ir neutralizavimo komercializavimo projekto. Siekdama didinti virusų naikinimo ir neutralizavimo ozonu ir hidroksilo radikalais technologijos saugumą ir efektyvumą, įmonė jau ketverius metus nuolat vykdo tyrimus ir tobulina šią technologiją. Naujoji sistema leidžia saugiai ir efektyviai išvalyti orą, vandenį ir kietus paviršius įvairiose aplinkose, kuriose dirba ar lankosi žmonės. Technologija užtikrina bakterijų, pirmuonių, pelėsių ir kitų grybelių sunaikinimą per trumpą laiką ir bet kuriuo paros metu pagal nustatytus laiko ir aplinkos parametrus.

„Pats valymas ozonu nėra naujiena. Tai yra natūraliai gaunama priemonė, kuri išsiskiria aplinkoje ir yra labai stiprus okisdatorius. Kadangi ozonas yra toksiškas, didelės jo koncentracijos gali būti labai pavojingos – taip pat kaip ir chloro ar gryno deguonies, bet tam tikros, nuolat sensorių stebimos jo dozės gali būti pasitelkiamos tikslingam virusų naikinimui ir neutralizavimui, – kalbėjo V. Girdvainis. –  Šiuo sudėtingu pandemijos metu, kai žmonės įvairiais būdais bando saugotis virusų ir švarina savo aplinką, patalpų valymas tokiu būdu gali būti vienas iš sprendimų.“

Pritaikymo galimybės – itin plačios

Tiesa, šiuo metu blogo kvapo šalinimo ir oro, skysčių bei paviršių dezinfekavimo sistemų rinkoje yra įvairių konkuruojančių sprendimų. Tačiau, skirtingai nuo egzistuojančių technologijų, šiame lietuvių išradime yra naudojamos papildomos priemonės, užtikrinančios ir švarinamos aplinkos saugumą, ir efektyvesnį poveikį. Patentuojama technologija leidžia saugiai neutralizuoti įvairaus tipo aplinkas naudojant kontroliuojamą ozoną bei nuolatinę ir saugią monitoringo sistemą, kurios pagalba visi įrenginiai gali būti kontroliuojami per atstumą. Įmonės vadovas pabrėžė, kad šiuo metu jau yra įdiegtas visiškas proceso automatizavimas ir sistemos valdymas atsižvelgiant tiek į laiko parametrus, tiek į koncentracijas pagal higienos normas ir kitus aplinkos parametrus, nuo kurių priklauso švarinamos aplinkos valymo efektyvumas ir proceso saugumas.

„Šios valymo sistemos pritaikymo galimybės yra beribės. Baseinų vanduo ozonuojamas jau seniai, bet dabartinės technologijos suteikia galimybę jį naudoti ir gyvenamojoje aplinkoje ar pramonės objektuose. Ozonas puikiai padeda pašalinti biologinės kilmės kvapus, tad jį itin perspektyvu naudoti vandentvarkos ūkiuose, kur yra nuotekų siurblinės, ar biodyzelino gamyklose, šiukšlių perdirbino centruose, taromatuose ir visur kitur, kur kyla analogiškos blogų kvapų problemos – aiškino V. Girdvainis.

„AIRPLUS1 Lituanica“ patys gamina ir išmanius, sensorius turinčius įrenginius, kurie nuolat seka likutinę ozono koncentraciją ir visą informaciją kaupia serveryje.

Kalbėdamas apie virusus naikinančios ir neutralizuojančios sistemos komercializavimą, pašnekovas sakė: „Kadangi mūsų produktas itin glaudžiai susijęs su mokslu, jį parduodant tenka daug investuoti į vartotojų – gamybos ir pramonės įmonių, medicinos įstaigų specialistų – edukavimą, o bendradarbiavimas su tokiomis institucijomis kaip Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA)  kuria tam tikrą pridėtinę vertę.“

Kurdama inovaciją UAB „AIRPLUS1 Lituanica“ pasinaudojo ES finansine pagalba. Pagal ES finansinę priemonę „Inopatentas“ užbaigus projektą bendrovei bus skirta dalinė projekto išlaidų kompensacija. 

Priemonė „Inopatentas“ yra skirta skatinti juridinius asmenis teikti paraiškas tarptautiniu mastu patentuoti išradimus ir registruoti dizainą. Taip skatinama stiprinti intelektinės nuosavybės teisių apsaugą tarptautiniu mastu ir vykdyti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) veiklas.

Šiuo metu MITA vykdo komunikacijos kampaniją „Mokslo žinios – verslo sėkmei“, kuri finansuojama ES struktūrinių ir investicinių fondų lėšomis. 

Šaltinis - Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location