Gegužės 20 d.

Vilniuje vykusiame Europos mokslo patarėjų forumo metiniame susitikime – du aktualiausi mokslo konsultacijų politikams aspektams

2022-12-07 13:30 Dalintis:

Naujos užduotys ir galimybės stiprinti mokslo konsultacijų ir politikos formavimo sąsajas visose šalyse atskirai ir bendrai Europos Sąjungoje ir tinkamas pasirengimas padėti atsitiesti Ukrainai. Šios dvi temos buvo dėmesio centre š. m. lapkričio 29–30 dienomis Vilniuje vykusiame metiniame Europos mokslo patarėjų forumo (ESAF) susitikime.

Pasak ESAF pirmininko prof. dr. Tarmo Soomere, profesionalios ir veiksmingos mokslinės konsultacijos tampa vis reikšmingesne paramos demokratinės visuomenės plėtros komponente, nes padeda veiksmingai spręsti ir paaiškinti sudėtingus šiuolaikinio pasaulio klausimus. O tinkamas konsultacijos – itin svarbiu nukentėjusių šalių ir visuomenių atstatymo elementu. Tokiais atvejais visų pirma tai yra rekomendacijos, kaip formuoti besivystančių bei nukentėjusių šalių mokslinių tyrimų aplinką ir atitikti mokslo politikos uždavinius.

Šių metų spalio mėnesį Europos Komisija ėmėsi su mokslo konsultacijomis susijusias organizacijas apimančio dokumento rengimo, kuriame atsispindės ir daugelio ESAF narių patirtis, kaip susieti mokslo konsultacijas su politikos formavimu. Principai, kurie padeda kurti patikimą mokslo ir politikos ekosistemą, apimančią mokslines konsultacijas tiek šalies viduje, tiek pasiekiančias Europos Komisiją, buvo aptarti praėjusiame ESAF metiniame susitikime. Ir nors skirtingos šalių mokslo konsultavimo sistemos yra privalumas, kai kurios šalims ar regionams gali prireikti pagalbos tinkamai struktūrizuoti mokslo konsultacijas taip, kad jos geriausiai pasitarnautų visuomenei. Todėl bus tęsiamos diskusijos ir svarstymai apie galimus veiksmus šia kryptimi.

ESAF – tai nepriklausoma Europos mokslo strateginių patarėjų platforma, skatinanti naudotis įrodymais pagrįstu mokslu. ESAF siekia dalytis svarbia informacija, stiprinti keitimąsi gerąja patirtimi ir kurti tvarius ryšius su įvairiomis Europos nacionalinėmis mokslo patarėjų organizacijomis.

ESAF daugiausia dėmesio skiria mokslui dėl politikos, o ne politikai dėl mokslo, nes tiki, kad tiksli, nešališka turimų įrodymų sintezė yra vienas vertingiausių indėlių, kuriuos mokslinių tyrimų bendruomenė gali pasiūlyti demokratiniams sprendimų priėmėjams. Konsultacijos „mokslas politikai“ yra būtinos formuojant mokslu pagrįstą politiką, o mokslinė kompetencija ir įrodymai atlieka svarbų vaidmenį rengiant politinius sprendimus.

Šaltinis: Lietuvos mokslo taryba

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location