Gegužės 05 d.

EIMIN: administracinė našta verslui sumažinta 1,35 mln. eurų

2024-04-24 11:43 Dalintis:

Ekonomikos ir inovacijų ministerija suskaičiavo, kad per praėjusius metus administracinė našta verslui sumažėjo 1,35 mln. eurų. Taip pat nuo šiol pradėta vertinti, kiek verslui kainuoja prisitaikyti prie naujų teisės aktų reikalavimų – 2023 m. tai sudarė 1,9 mln. eurų.

„Efektyvus ir proporcingas reguliavimas yra tiesiogiai susijęs su mūsų šalies konkurencingumu. Ir nors per pastaruosius ketverius metus našta sumažėjo 30 mln. eurų, turime padaryti dar daugiau, kad verslui mažėtų kliūčių ir daugėtų galimybių. Todėl pradėjome vertinti naują rodiklį – prisitaikymo prie reguliavimo išlaidas, kad matytume realią situaciją“, – sako ekonomikos ir inovacijų Aušrinė Armonaitė.

Prisitaikymo išlaidos 2023 m. didėjo 1,9 mln. eurų ir sudarė didžiąją dalį bendros naštos – net 79 proc. Prisitaikymo prie reguliavimo išlaidos apima investicijas ir išlaidas reikiamoms priemonėms įsigyti ir procesams organizuoti, t. y. naujai įrangai pirkti, darbuotojams apmokyti ir t. t.

„Prisitaikymas prie reguliavimo reikalavimų – darbuotojų samda, būtinybė įsigyti priemonių – sudaro visų verslo patiriamų išlaidų liūto dalį. Parengėme rekomendacijas ir raginame valstybės institucijas, rengiant įstatymų pakeitimus, ypatingą dėmesį skirti šiai prisitaikymo prie reguliavimo kainai ir ieškoti palankesnių verslui sprendimų“, – teigia ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė.

2023 m. prisitaikymo prie reguliavimo išlaidas sumažino tik 2 iš 44 institucijų – Ekonomikos ir inovacijų ministerija ir Aplinkos ministerija. Labiausiai prisitaikymo išlaidas sumažino Ekonomikos ir inovacijų ministerija (sumažėjo 137 tūkst. eurų), o labiausiai padidino Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) (padidėjo 1,9 mln. eurų).

Vienas iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos projektų, kuriuo bendrai sumažintos išlaidos – Maisto įstatymo pakeitimo projektas. Šiuo įstatymo pakeitimu nustatoma, kad maistas, kuris yra saugus ir tinkamas vartoti, gali būti parduotas pasibaigus minimaliam tinkamumo vartoti terminui, nurodytam žymoje „Geriausias iki...“. Taip mažinamos maisto utilizavimo išlaidos.

Labiausiai prie prisitaikymo išlaidų padidinimo 2023 m. prisidėjo ES kilmės teisės aktas – VMI viršininko įsakymas, kuriuo patvirtintos Duomenų apie tarptautines mokėjimo operacijas rinkimo, saugojimo ir teikimo taisyklės. Šiais pakeitimais prisitaikymo išlaidos padidėjo 1,9 mln. eurų, kadangi IT sistemas būtina pritaikyti duomenų pateikimui ir informacijos saugojimui.

Administracinę naštą praėjusiais metais labiausiai sumažino Sveikatos apsaugos ministerija (sumažėjo 873 tūkst. eurų), o labiausiai padidino Energetikos ministerija (padidėjo 647 tūkst. eurų). Administracinė našta susijusi su informaciniais įsipareigojimais, tokiais kaip ataskaitų rengimas ir teikimas.

Administravimo naštą labiausiai sumažinęs teisės aktas – Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas Sveikatos sistemos įstatymo pakeitimas, kuriame nustatyta, kad dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų pacientas galės kreiptis ne tik į gydytojus, bet ir į kitus pirminės sveikatos priežiūros specialistus. Taip pat, kreipdamasis į specialistus, pacientas galės pateikti ne tik gydytojų, bet ir kitų sveikatos priežiūros specialistų siuntimą. Šiais pakeitimais administracinė našta sumažinama 483 tūkst. eurų.

Labiausiai administravimo naštą padidinęs teisės aktas – Šilumos ūkio įstatymo pakeitimas, kuriuo nustatoma pareiga šilumos tiekėjams parengti dešimties metų šilumos ūkio plėtros investicinį planą ir teikti jį tvirtinti atitinkamos savivaldybės institucijai. Planas turi būti atnaujinamas ne rečiau kaip kas 3 metus. Šis teisinis reguliavimas padidino administracinę naštą 642 tūkst. eurų.

Atlikusi išsamią analizę, Ekonomikos ir inovacijų ministerija institucijoms pateikė rekomendacijas, kurios padės išvengti perteklinės reguliavimo naštos ir panaikinti šiuo metu egzistuojančias kliūtis.

Be to, šiais metais ministerija planuoja ir toliau stiprinti institucinius gebėjimus vertinant ir mažinant prisitaikymo prie reguliavimo išlaidas. 2023 m. mokymuose dalyvavo daugiau kaip 1,2 tūkst. valstybės institucijų ir savivaldybių darbuotojų, tad rengti šiuos mokymus ir dalytis gerąja patirtimi numatoma ir toliau.

Su parengta ataskaita galima susipažinti čia.

Šaltinis: Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location