Gegužės 17 d.

Lietuva turi kuo didžiuotis – virtualiame renginyje pristatytos gerosios praktikos sudomino tarptautinius partnerius

2021-06-28 10:00 Dalintis:

2021 m. birželio 16–17 d. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) organizavo 6-ąjį „Interreg Europe“ programos „TraCS3“ projekto partnerių susitikimą. Susitikimo tikslas buvo supažindinti projekto partnerius ir suinteresuotų šalių atstovus su Lietuvos inovacijų ekosistema ir gerąja praktika, kurią būtų galima toliau perkelti į kitus regionus ar patobulinti, remiantis tarpregioninio bendradarbiavimo principais.

„Europoje yra gausu sprendimų, kaip sukurti efektyvias inovacijų kūrimo ir bendradarbiavimo platformas, įveiklinti mokslinių tyrimų infrastruktūras, o dalijimasis šiomis žiniomis yra naudingas visiems, ypač tiems regionams, kurie atsilieka nuo lyderių. Geriausia dalijimosi forma – tarpregioninis bendradarbiavimas. Kas iš viso to išeina? Šiuo atveju bendradarbiavimas suteikia žinias apie naujoviškus sprendimus ir gerąją praktiką, kurie regionuose virsta veiksmais ir ilgalaikiais rezultatais“, – sako MITA MTEPI programų ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vedėja Dr. Lina Kisielė.

Virtualiame renginyje dalyvavo projekto partneriai iš Taikomųjų mokslų Hanze universiteto (Olandija), Vakarų Flandrijos provincijos (Belgija), Brėmeno universiteto darbo ir ekonomikos instituto (Vokietija), Šiaurės-rytų regiono plėtros agentūros (Rumunija), Suomijos Baltijos instituto bei Albasetės verslo inovacijų centro (Ispanija).

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Inovacijų ir pramonės departamento direktorius Ričardas Valančiauskas supažindino su Lietuvos inovacijų ekosistema, o KTU Nacionalinis inovacijų ir verslo centro (NIVC), Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko bei Fizinių ir technologijos mokslų centro atstovai pristatė savo organizacijų patirtį.

FTMC inovacijų ir projektų vadovas Karolis Stašys pasidalino gerąja Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) praktika, kaip skirtingas mokslo šakas sėkmingai sujungusi institucija per kelerius metus tapo viena pirmaujančių mokslo įstaigų šalyje.

Šiuo metu FTMC yra didžiausia mokslinių tyrimų įstaiga Lietuvoje, vykdanti unikalius mokslinius tyrimus ir technologinės plėtros darbus lazerinių technologijų, optoelektronikos, branduolio fizikos, organinės chemijos, bio ir nanotechnologijų, elektrocheminės medžiagotyros, funkcinių medžiagų, elektronikos ir kitose mokslo kryptyse. Čia ne tik vystomas aukšto lygio mokslas, bet ir kuriamos verslui ir visuomenei naudingos moderniosios technologijos. FTMC duomenimis, 1 investuotas euras sugeneruoja 2,236 eurų grąžą.

KTU Nacionalinio inovacijų ir verslo centro (NIVC) vadovas Mindaugas Bulota pristatė pasiektus rezultatus ir sėkmės pavyzdžius. Centras yra tarpinė grandis tarp mokslo ir verslo, užtikrinanti sklandų abipusį bendradarbiavimą, naujausių universitete sukurtų inovacijų komercinimą, intelektinės nuosavybės apsaugą, bei jaunojo verslo vystymą. Metinės NIVC pajamos iš užsakomųjų MTEP tyrimų auga kasmet: 2020 m. jos sudarė 3,455 mln. Eur, net 20 % šių pajamų suformavo užsienio subjektai. 2020 m. NIVC pasirašė 64 intelektinės nuosavybės perdavimo licencijų susitarimus, buvo įkurta 30 atžalinių įmonių.

Sektinu pavyzdžiu M. Bulota paminėjo UAB „Teltonika Telemedic“ ir Kauno Technologijų universiteto pasirašytą licencinę bendradarbiavimo sutartį, kuria įsipareigota komercializuoti ir gaminti išmaniąją apyrankę, paremtą KTU ir VU mokslininkų sukurtu algoritmu ir technologija, padėsiančia atpažinti ir įspėti žmogų apie prieširdžių virpėjimą (aritmiją).

Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko direktorė Laima Kaušpadienė pristatė Saulėtekio slėnio ekosistemą, kurią sudaro daugiau nei 5 tūkst. mokslininkų ir tyrėjų, daugiau nei 20 tūkst. studentų ir virš 60 inovatyvių įmonių. Jos teigimu, parkas yra ideali vieta inovatyvioms įmonėms, versliems universitetų bendruomenės ir MTEP aplinkos nariams, siekiantiems komercializuoti žinias, steigti ir vystyti verslus bei plėtoti inovatyvią veiklą. Įmonės gali pasinaudoti tokiomis parke teikiamomis inovacijų paramos paslaugomis kaip verslo konsultavimas, prieiga prie finansų, technologijų žvalgyba ir perdavimas, partnerių paieška ir kt.  Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas jau yra suteikęs paslaugas daugiau nei 200 įmonių, pritraukęs virš 10 mln. Eur investicijų ir vykdo 33 projektus.

Susitikime dalyvavę projekto partneriai aktyviai domėjosi pristatytų praktikų detalėmis, uždavė daug klausimų, dalinosi panašia savo regionų patirtimi ir modeliais bei tyrinėjo galimybes integruoti pristatytus siūlymus į savo regionų ekosistemas.

Antrąją renginio dieną buvo organizuota diskusija taikant „Pasaulio kavinės“ (angl. World Cafe) metodą. Jos metu nagrinėtos trys temos: bendri finansavimo kvietimai, skirti paskatinti tarpregioninį bendradarbiavimą MTEP ir inovacijų srityje, inovacijų politikos formuotojų struktūrinio bendradarbiavimo tarp regionų organizavimas bei skaitmeninių inovacijų centrų panaudojimas, skatinant tarpregioninį bendradarbiavimą MTEP ir inovacijų srityje. Diskusijos dalyviai identifikavo problemas, jas reitingavo pagal svarbą, aptarė taikomas praktikas ir siūlė sprendimų būdus.

Pasak MITA įgyvendinamo „TraCS3“ projekto vadovo Simo Dunausko, šiuo metu kiekviename regione vyksta intensyvus veiksmų planų ruošimo etapas, tad tokio tipo diskusijos padeda surasti panašumus tarp regionų, identifikuoti gerąsias praktikas ir kartu su partneriais rasti geriausius sprendimus.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) priklauso tarptautiniam konsorciumui „TraCS3“, siekiančiam tobulinti regioninę politiką, kuria remiama inovacijų infrastruktūra. Šis projektas stiprina tarpregioninį bendradarbiavimą tarp besivystančių ir pažengusių inovacijų ekosistemų. Konsorciumas veikia pagal Europos teritorinio bendradarbiavimo programą „Interreg Europe“ ir yra finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Šaltinis: Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location