Gegužės 19 d.

Miesto laboratorijos – įrankis įtraukiam miestų vystymui

2021-07-02 13:15 Dalintis:

Atviras ir įtraukus valdymas – vienas pagrindinių įrankių, taikomas ieškant inovatyvių sprendimų gyvenviečių plėtrai tokiuose didžiuosiuose Europos miestuose kaip Barselona ar Berlynas. Panašią praktiką bando pritaikyti ir Lenkijos Pakarpatės vaivadijos atstovai. Lenkijos pietryčiuose esančiame regione, turinčiame kiek daugiau nei du milijonus gyventojų, vykdytas pilotinis miesto laboratorijos projektas atnešė pozityvių rezultatų.

Pilotinė „Urban Lab” iniciatyva įgyvendinama Rzeszow mieste ir yra skirta miesto gyventojų gyvenimo kokybei gerinti ir išmanaus miesto idėjai plėtoti. Pilotinio projekto rėmuose tikimasi parengti aktualaus turinio, kuris bus naudingas miestų suinteresuotosioms grupėms, ypač viešojo administravimo atstovams, mokslininkams, NVO sektoriui, verslui ir žinoma – patiems gyventojams. Pakarpatės vaivadijos vykdomas projektas kaip geroji socialinių inovacijų kūrybos bei stebėsenos praktika buvo pristatytas š.m. birželio 30 d. vykusiame iniciatyvos PASSPARTOOL nuotoliniame vizite. 

„Lenkijos pavyzdys įkvepia, nes matyti, kad įgyvendinamas projektas iš tiesų atnešė apčiuopiamų rezultatų. Bendruomenės noriai įsitraukė į erdvių planavimą bei tinkamiausių sprendimų paiešką, taigi planavimo procese buvo sėkmingai išklausyti galutiniai naudos gavėjai. Susitikime pateiktas žaidimų aikštelių atnaujinimo pavyzdys. Planuojant renovaciją, tiek vaikai, tiek ir senoliai galėjo teikti siūlymus, kaip turėtų atrodyti žaidimų aikštelės, nes būtent jie ir yra ta tikslinė grupė, kuri jomis naudojasi daugiausia. Tai svarbu, norint, kad visi bendruomenės nariai jaustų esantys ir bendrų erdvių šeimininkai” – teigia LIC projektų vadovė Justė Rakštytė–Hoimian. 

Panašių iniciatyvų jau galima rasti ir Lietuvoje. Vilniuje, Antakalnio mikrorajone, jau kuris laikas veikia Miesto laboratorija – tvarus ir aplinkai draugiškas edukacinis bendruomenės centras. Čia plėtojamos su ekologija susijusios inovacijos, veši hidroponinis daržas. Bendruomenes buriančių ir į jų balsą įsiklausančių iniciatyvų poreikis stabiliai auga ir atrodo, jog nemažės ir artimiausioje ateityje. 

„Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius dar gegužės pabaigoje pristatė Vilniaus atnaujinimo planą „Miestas+”, kuriuo siekiama atnaujinti sovietmečiu statytas gatves, butus, namus, kiemus, kad tai kurtų didesnį pasitenkinimą gyventojams. Taigi konsultacijų su gyventojais aktualumas sostinėje šiuo metu kaip niekada didelis, juk didžiausi tokių atnaujinimų naudos gavėjai ir bus miesto gyventojai. Be to, neseniai patvirtintas Vilniaus bendrasis planas, kurį pristatant taip pat nuskambėjo ne viena mintis apie tai, jog svarbu nepamiršti į sprendimų priėmimą įtraukti ir tų, kurie galiausiai ir naudosis atnaujintomis miesto erdvėmis. Tam labai pasitarnautų ir procesą palengvintų IT įrankių naudojimas, kuris leistų paprastai ir efektyviai organizuoti balsavimus, teikti pasiūlymus ir išsakyti bendruomenėms kylančius nuogąstavimus” – aktualijas Vilniaus mieste komentavo J. Rakštytė–Hoimian.

Siekdamas proveržio socialinių inovacijų srityje Lietuvos inovacijų centras įgyvendina iniciatyvą PASSPARTOOL, kurios tikslas – padėti viešosios politikos formuotojams kurti veiksmingą politiką, remiančią neformalius ir atvirus inovacijų procesus regioniniu lygmeniu, daugiausiai dėmesio skiriant socialinėms bei netechnologinėms inovacijoms. Iniciatyvai įgyvendinti suburtame konsorciume – partneriai iš septynių Europos šalių, kurių siekis dalintis gerosiomis praktikomis ir vertinga partnerių bei suinteresuotų grupių patirtimi. Iniciatyva PASSPARTOOL įgyvendinama pagal Interreg Europe programą ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. 

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location