Gegužės 04 d.

Seimas pritarė EIMIN pasiūlymui lengvinti ginkluotės gamybos sąlygas Lietuvoje

2024-04-24 14:43 Dalintis:

Antradienį Seimas pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotiems įstatymų pakeitimams, kuriais sudaromos palankesnės sąlygos plėtoti stambius projektus. Šie pakeitimai užtikrins neatidėliotinų valstybės saugumo ir gynybos poreikių tenkinimą.

„Inicijuoti pakeitimai yra itin svarbūs visam Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės sektoriui, kadangi jais galės pasinaudoti Lietuvos ir užsienio kapitalo įmonės, tarp kurių – ir Lietuvoje amunicijos gamyklą planuojanti įkurti įmonė „Rheinmetall“. Taip pat inicijuojame pakeitimus, kuriais mažinami ginkluotės gamybos Lietuvoje ribojimai – taip užtikriname dar spartesnį šio sektoriaus augimą ir saugumo poreikių tenkinimą mūsų šalyje“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Pakeitimais supaprastinamos stambiems projektams, kurie skirti neatidėliotiniems valstybės saugumo ir gynybos poreikiams užtikrinti, reikalingos procedūros, susijusios su teritorijų planavimu, žemės sklypų formavimu ir statyba. Taip sudaromos sąlygos tokią gynybos pramonės veiklą Lietuvoje pradėti per kuo trumpesnį terminą.

Iki šiol preliminarus terminas, per kurį Lietuvoje galėtų būti įgyvendinami būtini neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius tenkinančio stambaus gamybos projekto parengiamieji procesai iki gamybinių statinių statybos pradžios, buvo apie 2–2,5 metų. Priėmus pakeitimus, jis sutrumpėja preliminariai iki pusmečio.

„Siekdami išnaudoti turimą Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės potencialą, privalėjome sutrumpinti terminą ir paskatinti įmonių plėtrą, kad suteiktume joms galimybes sparčiau įgyvendinti pridėtinę vertę turinčius projektus. Taip mes prisidedame ir prie nenutrūkstamos paramos teikimo Ukrainai“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis.

Reguliavimas taikomas visiems įstatymų reikalavimus atitinkantiems stambiems projektams, kurie Vyriausybės nutarimu pripažįstami užtikrinančiais neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius. Pagal Investicijų įstatymą viena iš privalomų stambaus projekto sąlygų yra ne mažesnės kaip 20 mln. eurų (30 mln. eurų, kai investuojama Vilniuje) vertės investicijos Lietuvoje.

Iki šiol Lietuva didžiąją ginkluotės dalį įsigyja tarptautinėse rinkose, taigi neišvengia priklausomybės nuo tiekėjų iš užsienio valstybių. Siekiant, kad Lietuvos kariuomenė turėtų nenutrūkstamą valstybės poreikiams tinkamą prieigą prie reikiamų ginklų ir šaudmenų, būtina užtikrinti, kad esminius valstybės poreikius tenkintų Lietuvos teritorijoje veikiantis verslas.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengta ir nuo 2021 m. pradėta taikyti stambių investicinių projektų, kitaip žinomų kaip žaliojo koridoriaus projektai, iniciatyva leidžia įmonėms kur kas lengviau ir greičiau įsikurti, jų projektams suteikiamas valstybei svarbaus projekto statusas ir iki 20 metų laikotarpiu taikomas 0 proc. pelno mokesčio tarifas.

Taip pat nuo liepos 1 d. įsigalios nauji stambiems projektams keliami reikalavimai, pagal kuriuos stambi įmonė turės sukurti nuo 20 iki 149, o kai investuojama Vilniuje, – nuo 20 iki 199 naujų darbo vietų ir užtikrinti, kad investicijų projektu sukurtų 20-ties naujų darbo vietų darbo užmokestis būtų ne mažesnis kaip 1,25 savivaldybės, kurioje investuojama, vidutinio darbo užmokesčio.

Šaltinis: Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location