Gegužės 17 d.

Skaitmeninės ir žaliosios transformacijos sinergija: Lietuvos siekis spręsti aplinkosaugos iššūkiu

2024-02-06 08:00 Dalintis:

Lietuvos ekonominės padėties kontekste dviguba transformacija pabrėžia įsipareigojimą spręsti aplinkosaugos iššūkius ir diegti skaitmenines inovacijas kaip pagrindinius ekonomikos augimo veiksnius.

Žalioji transformacija apima perėjimą prie tvaresnės, mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančios ekonomikos, atsinaujinančiųjų energijos šaltinių skatinimą ir ekologiškos praktikos propagavimą. Tuo pat metu skaitmeninė transformacija sutelkia dėmesį į technologijų pažangos panaudojimą siekiant didinti efektyvumą, našumą ir konkurencingumą visuose sektoriuose.

Šių transformacijų sinergija Lietuvoje siekiama sukurti įvairiems iššūkiams atsparią ekonomiką, kuri ne tik kuo labiau sumažintų neigiamą poveikį aplinkai, bet ir panaudotų skaitmenines technologijas ekonominei diversifikacijai ir pasaulinei integracijai. Šis holistinis požiūris leis Lietuvai įveikti ateities iššūkius, skatinant tvarią ir skaitmeniniu požiūriu pažangią ekonominę aplinką.

Tarptautinės iniciatyvos CEI BOOST atstovai Lietuvoje, nagrinėjantys tiek nacionalines, tiek tarptautines politikos priemones, skatinančias siekti dvigubos transformacijos Europos šalyse, vasario 1-ąją inicijavo suinteresuotųjų šalių susitikimą LR Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje.

Susitikime be CEI BOOST atstovų Lietuvoje – LIC ir Inovacijų agentūros – taip pat dalyvavo ir VILNIUS TECH universitetas, Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pristatęs vieną iš neseniai startavusios „Misijomis grįstų mokslo ir inovacijų programų įgyvendinimo” iniciatyvos konsorciumų.

2023-iųjų vasarą buvo atrinkti trys stipriausi konsorciumai, kuriems keliamas tikslas svariai prisidėti prie visuomenės problemų sprendimo. Vienas iš jų – VILNIUS TECH suburtas konsorciumas, numatantis kurti technologinių universitetų bei įmonių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros ekosistema pagrįstas išmaniąsias, klimatui neutralias gamybos technologijas ir medžiagas (SmartEcoTech). Šios veiklos prisidės prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo, tvarių sprendimų statybų sektoriuje kūrimo, nuotekų valymo procesų tobulinimo bei kitų aplinkosaugos problemų sprendimo. Bendra projekto vertė – apie 32,10 mln. eurų.

Suinteresuotųjų šalių susitikimo metu VILNIUS TECH pristatė 9 projektus, kurie bus įgyvendinami iniciatyvos pagrindu ir vienaip ar kitaip spręs opias šalies aplinkosaugos problemas, kuriant inovatyvius technologinius sprendimus.

Tarptautinė iniciatyva CEI BOOST yra įgyvendinama pagal Interreg Europe programą. 

Nacionalinė iniciatyva „Misijomis grįstų mokslo ir inovacijų programų įgyvendinimas” yra finansuojama Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis

Šaltinis: Lietuvos inovacijų centras

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location