Gegužės 03 d.

Žvilgsnis į 2020-uosius: finansavimas pagal sutartis viršija 380 mln. Eur, pradėta 710 projektų

2021-02-01 07:43 Dalintis:

Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) 2020-aisiais įvertino 38 proc. daugiau pareiškėjų, siekiančių gauti ES finansavimą, paraiškų nei 2019-aisiais. Su klientais pasirašytų sutarčių finansavimo suma taip pat išaugo ir siekė 380 mln. Eur. Baigiantis 2014–2020 metų ES finansavimo laikotarpiui, agentūra skatino klientus investuoti į MTEP, skaitmeninimo, žaliojo kurso, atsinaujinančių energijos išteklių ir kitus verslui reikšmingus projektus.

LVPA prioritetas – orientacija į klientų poreikius, prevencinį rizikų valdymą

2020-ieji LVPA istorijoje bus pažymėti kaip itin intensyvus laikotarpis, privertęs ieškoti greitų ir veiksmingų sprendimų šalies verslui. Praėjusiais metais agentūra sulaukė 1141 projekto paraiškos (2019 m. gautos 828 paraiškos). Pagal patirtas pirmąsias išlaidas fiksuojama, kad pernai pradėta įgyvendinti 710 naujų projektų. Sulaukta 318 naujų klientų, iš kurių 129 regioninio verslo atstovai.

Kaip pastebi LVPA direktorius Aurimas Želvys, praėję metai buvo reikšmingi ES investicijų sistemai, atsigręžta į korporatyvines ES investicijų sistemos vertybes. Dėl pridėtinės vertės kūrimo suinteresuotoms šalims supaprastintos administravimo taisyklės. Ko ES investicijų sistemoje nepadarė nuolatiniai kokybės gerinimo ir efektyvinimo tikslai anksčiau, 2020 m. siekti naudingo bei prasmingo darbo rezultato, orientuotis į rezultatą, o ne funkcijas, empatiškai bendrauti su atsakingais klientais skatino pandemija, skaitmeninimo procesai, teisės aktų pakeitimai. Kuriant kiekvienam dalyviui draugišką ES investicijų sistemą svarbu toleruoti rizikas, identifikuoti problemas, kurios trukdo vertės realizavimui, imtis iniciatyvos. Todėl ir 2021 m. LVPA bus itin svarbu toliau užtikrinti aukštus veiklos standartus, nuolat tobulinti kompetencijas bei taikyti inovatyvius sprendimus, dalintis gerąja patirtimi, pagarbiai bendrauti su išgyvenimo dilemas sprendžiančiais klientais bei partneriais, konstruktyviai įveikti iššūkius. ES investicijų agentūroms svarbu savo veikloje užtikrinti skaidrumą ir sąžiningumą, vadovautis nuosekliu požiūriu, sprendimais ir elgsena.

„Svarbiausias prioritetas LVPA veikloje yra orientacija į kliento poreikius. Net ir sudėtingomis sąlygomis atsiranda naujų galimybių stengtis toliau mažinti administracinę naštą pareiškėjams ir projektų vykdytojams, siekti kaip įmanoma geriau atrinkti geriausius pridėtinę vertę kuriančius verslo projektus, kurie pretenduoja į ES investicijas“, – pažymi LVPA direktorius.

Pareiškėjų aktyvumas 2020 m. laikytas rekordiniu, prašoma investicijų suma kai kuriais atvejais trigubai ar net daugiau kartų viršydavo priemonei numatytą biudžetą. Didelis investicijų poreikis lėmė, kad iš anksto suplanuotoms priemonėms pernai Ekonomikos ir inovacijų (EIMIN) bei Energetikos ministerija (ENMIN) papildomai skyrė apie 140 mln. Eur.

Dėmesys COVID-19, MTEP, skaitmeninimui, žaliajai ekonomikai

Šių metų pradžioje EIMIN numatė skirti dar papildomai beveik 19 mln. Eur lėšų priemonėms „Eco-inovacijos LT+“ ir „Pramonės skaitmeninimas LT“. Skaitmeninimo ir žaliųjų sprendimų diegimo projektai buvo ypač skatinami 2020-aisiais, o LVPA koncentravo pastangas skatinti šalies verslo sektoriaus atstovus įgyvendinti tokius projektus, vėliau skirdama ypatingą dėmesį paraiškų vertinimo kokybei.

Pernai įgyvendintas „Pramonės skaitmeninimas LT“ kvietimas buvo ypač laukiamas pramonės sektoriuje veikiančių labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ). Pasibaigus atrankai ir įvertinus paraiškas bei pasirašius sutartis su 122 įmonėmis, į verslo skaitmeninimo projektus nukreiptų sutarčių finansavimo suma sudaro 52,4 mln. Eur.

Taip pat pernai įmonės buvo aktyviai kviečiamos investuoti į Europos Sąjungos žaliojo kurso kryptį. Pavyzdžiui, investicijos pagal sutartis į priemonės „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“ projektus siekia 11,6 mln. Eur, o „Eco-inovacijos LT+“ – daugiau nei 24 mln. Eur.

„Žvelgiant pagal 2020 metais pasirašytų sutarčių duomenis ir pagal kryptis matome, kad energetikos projektų sutarčių finansavimo suma ES investicijomis siekia beveik 107 mln. Eur. Verslo krypties – daugiau nei 82 mln. Eur. Didžiausias sutarčių finansavimas pernai susidarė MTEP krypties projektams – beveik 189 mln. Eur. Čia verta paminėti, kad didžiausia MTEPI skatinimo priemonė „Eksperimentas“ sulaukė daugiausiai pareiškėjų paraiškų iš visų pernai įgyvendintų kvietimų. Įveikę intensyvius ir sunkiai nuspėjamus metus iš tiesų galime pasidžiaugti, kad net 92,2 proc. klientų teigiamai vertina mūsų teikiamų paslaugų kokybę“, – akcentuoja LVPA Investicijų valdymo tarnybos direktorė Agnė Vaitkūnienė.

Pernai šalia jau numatytų ir paskelbtų priemonių LVPA buvo intensyviai įsitraukusi į naujų pagalbos priemonių planavimą nuo COVID-19 nukentėjusioms įmonėms, bendradarbiavo bei teikė siūlymus Ekonomikos ir inovacijų, Energetikos ir Finansų ministerijoms. Planuotos ir pradėtos įgyvendinti priemonės „Subsidijos mikroįmonėms“ ir „Turgaviečių mokesčio kompensavimas“, skelbti kvietimai įmonėms kurti ir gaminti COVID-19 pandemijos suvaldymui reikalingus produktus.

Šaltinis: Lietuvos verslo paramos agentūra

Pasidalinkite savo nuomone

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Privalomi laukai pažymėti*

icon-search icon-time icon location